W dniu  9 grudnia uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w wykładzie o twierdzeniu pajęczynowym.

Na zaproszenie grupy realizującej projekt "Giganci Math-fiz" dr Barbara Wolnik z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosiła w naszej szkole wykład i poprowadziła ćwiczenia. Aspirujący matematycy poznali tzw. twierdzenie pajęczynowe, które mimo pozornie prostego brzmienia  potrafi zaprowadzić nas do głębokich i uznawanych za trudne wyników.

Mamy nadzieję, że ten nowy sposób patrzenia na geometrię pozwolił uczestnikom z większą pewnością siebie podchodzić do geometrii szkolnej. Wykład był możliwy dzięki wsparciu Fundacji mPotęga.

Joanna Starościńska (11.12.2019)

Tego jeszcze nie było w naszej szkole! Uczniowie klas 7 i 8 wybrali się do Cetniewa na weekendowe, trzydniowe warsztaty matematyczno - sportowe. Połączenie aktywności umysłowej i fizycznej przyniosło niesamowite efekty. GIGANCI MATH-fiz w dosłownym tego słowa znaczeniu :) Liczby Catalana, ciągi liczbowe, zagadnienia z teorii liczb, twierdzenie Talesa i podobieństwo.. to tylko kilka z poruszanych na zajęciach tematów. Do tego funkcje trygonometryczne  w trójkącie prostokątnym wykładane po angielsku. Absolutny "odlot" matematyczny. Wykłady, ćwiczenia, mecz matematyczny i gra terenowa. Ponadto siatkówka, basen i piłka nożna na profesjonalnych obiektach sportowych Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Zajęcia trwały do późnych godzin wieczornych. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych umiejętności wróciliśmy do Gdańska. Już teraz szykujemy się na wyjazd wiosenny :)

Anna Olszewska (10-12.11.2019)

31 referatów, 65 referujących - to był prawdziwy "maraton matematyczny", "uczta" dla ciekawych matematyki i świata..  W ramach projektu "Giganci Math-fiz" uczniowie i uczennice klas 7 i 8 zgłębiali ciekawe zagadnienia matematyczne, których nie spotkamy na lekcjach w szkole podstawowej. Efekty swojej pracy zaprezentowali 29 października podczas I Konferencji Matematycznej Uczniów i Uczennic GASP "Matematyka bez granic". Ciąg Fibonacciego, Bryły Platońskie, Zagadnienia kalendarza, Zasada szufladkowa Dirichleta, Fraktale, Złudzenia optyczne, Pochodna, Liczby trójkątne, Niedziesiątkowe układy liczenia i wiele innych pasjonujących tematów przestało być dla nas jedynie obcobrzmiącymi nazwami. Pokazaliśmy, że "Matematyka nie ma granic".

Anna Olszewska, Joanna Starościńska (05.11.2019)