W I semestrze bieżącego roku szkolnego po raz kolejny będziemy współpracować z Fundacją mBanku realizując projekt popularyzujący uczenie się matematyki w ramach programu mPotega. Tytuł projektu nawiązuje do znaczenia słowa republika (łac. res publica - rzecz pospolita, rzecz publiczna). Projekt pokaże, jak ciekawa i obecna w naszym życiu jest matematyka. Chcemy, by uczeń zachwycił się matematyką i stwierdził “wow! ale to fajne”.

Projekt realizowany będzie w czterech niezależnych częściach:

1. Matematyka w obiektywie - cotygodniowe zajęcia, podczas których uczniowie opracują, nakręcą oraz zmontują krótkie filmiki związane z matematyką w trzech
kategoriach:
a) “Ja ci to wytłumaczę”- zagadnienia matematyczne związane z materiałem omawianym w klasach 4- 7- doskonały materiał powtórzeniowy, pomoc dla uczniów z trudnościami lub nieobecnych w szkole, wytłumaczone przez uczniów ich językiem,
b) “Poza podręcznikiem”- ciekawostki ze świata matematyki np. ciąg Fibonacciego, złoty podział, liczby palindromiczne etc.,
c) “Obok ciebie”- matematyka w codziennym życiu, np. w kuchni, podczas zakupów, w architekturze, w planowaniu wydatków domowych etc. (materiał nakręcany z pomocą i udziałem rodziców);

2. Zbyt ciekawie, by spać- noc gier planszowych- uczniowie w zespołach opracują strategiczne, matematyczne lub logiczne gry planszowe; o północy rozpocznie się maraton gier planszowych;

3. EURO to pestka- mistrzostwa szkoły w meczach matematycznych;

4. Kosmiczna matematyka- jak wiele matematyki obecnej jest w astronomii pokażemy podczas warsztatów w Obserwatorium Astronomicznym im. prof. R. Głębockiego, w których wezmą udział uczniowie klas 4-7. W ramach realizacji projektu odbędzie się także wieczór astronomiczny z udziałem uczniów i ich rodziców.

Już dziś zapraszamy chętnych do udziału. Zachwyćmy się matematyką! Wow! - jakie to fajne :)

Anna Olszewska (6.09.2017)

mFundacja mass logotyp ikona sowa jpgmPotęga to program grantowy Fundacji mBanku, który popularyzuje matematykę wśród uczniów i zachęca nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu.

Program obejmuje dzieci uczące się co najmniej w 4. klasie szkoły podstawowej oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. O granty mogą ubiegać się szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie, biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Do tej pory mFundacja dofinansowała 304 projekty, przeznaczając 1,77 mln zł na kreatywną naukę matematyki. Wzięło w nich udział ok 175 tys. dzieci i młodzieży szkolnej.

Program grantowy mPotęga, został wyróżniony statuetką Złotego Bankiera w plebiscycie „Bankiera” i „Pulsu Biznesu” w kategorii „Bank odpowiedzialny społecznie” za rok 2016.

Więcej informacji na stronie www.mpotega.pl