Październik w naszej bibliotece był miesiącem literatury grozy. Postanowiliśmy tę tematykę , przygotowaną w odpowiedniej formie, zaprezentować uczniom klas 0-3. Badania pokazują, że dzieciom w tym wieku nieobcy jest strach. Najczęściej boją się ciemności, niektórych gatunków zwierząt oraz… wielu książkowych postaci. Mimo strachu większość dzieci lubi czytać opowieści o różnych stworach, dziwadłach i baśniowych potworach. Oczywiście każdy z takich tekstów powinien zostać opatrzony dodatkowym komentarzem osób dorosłych. Na zajęciach 28-29.10.2019r., w specjalnie przygotowanej prezentacji, omawialiśmy strachy, które towarzyszą wielu osobom od dzieciństwa, a uczniowie - naprowadzeni przez panią A.Mionskowską - sami dochodzili do wniosku, że uczucia strachu są produktem naszej wyobraźni. Po części wprowadzającej pani Ania pokazała dzieciom dwie zabawne książeczki: Leksykon potworów domowych” i „Encyklopedię domowych potworów”. Uczniowie poznali m.in. złośliwą Awanturellę, egoistycznego „Chciwuska”, agresywne „Siostry Słodyczki” i profesora Zgubika. Dzięki tym postaciom uczniowie zrozumieli, że nie trzeba się wszystkiego bać. Na zakończenie zajęć pani Ania przeczytała tekst Pawła i Piotra Sitkiewiczów „W Gdańsku straszy”. Zwieńczeniem spotkania było wspólne wykonanie zabawnej dyni. Sukcesem tych zajęć była spora gromadka najmłodszych czytelników, którzy postanowili wypożyczyć książki prezentowane podczas spotkania.

Anna Mionskowska, Karolina Robak (08.11.2019)