Aktywni Społecznie nie ustają w działaniu. W tym miesiącu, z inicjatywy Zuzi Dzwilewskiej, rozpoczęliśmy współpracę ze świetlicami onkologiczną i nefrologiczną przy szpitalu dziecięcym na Dębinkach. W Mikołajki dziewczęta (Zuzia, Zosia, Kornelia i Emilia) odwiedziły przebywające tam dzieci. Przyniosły wiele uśmiechu przekazując im zebrane w szkole pluszowe misie. Ponadto dziewczyny spędziły czas z dwiema pacjentkami - swoimi rówieśniczkami - rozmawiając i bawiąc się przy grze w kalambury.

Kolejną wizytę u osób niepełnosprawnych odbyły Julia, Magda, Tamara i Amelia rozkręcając dla nich imprezę karaoke. Były tańce, śpiewy i swawole. U seniorów natomiast działalność rozpoczęła Grupa Wywiadów czyli Aleksy, Wiktoria, Marta, Marysia i Judyta. Przeprowadzili oni indywidualne rozmowy z seniorami poruszając czasy ich dzieciństwa i młodości. Na efekty ich pracy w postaci pisemnych relacji czekamy z niecierpliwością. Miały też miejsce znane i lubiane przez seniorów "gry logiczne".​

[galeria]

Piotr Dudulewicz (08.12.2017)

Anna Korcz (08.12.2017)

Na nasza kolejną wycieczkę z SKKT wybraliśmy się do Wrzeszcza, lecz teraz trochę w inne okolice. Obecnie Wrzeszcz jest dużą dzielnicą obejmującą teren kilkunastu dawnych wsi, majątków i osiedli:
Górzyna, Strzyża, Kuźniczki, Nowe Szkoty, Srebrzysko, Święta Studzienka, Królewska Dolina i wiele innych. Podczas wojen Napoleońskich Wrzeszcz uległ znacznemu zniszczeniu. Dzisiaj administracyjnie dzieli się na Wrzeszcz Dolny i Górny.
Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Dworca. W 1870 r. przeprowadzono przez Wrzeszcz kolej z Gdańska do Sopotu. Wtedy powstał pierwszy dworzec we Wrzeszczu. W 1917 r. otwarto nowy dworzec, który w 1945 r. został zniszczony. Po wojnie wybudowano nowy, otwarty w 1957 r. i modernizowany potem w 1969 r.
Dalej poszliśmy ulicą Lelewela, oraz ulicą Grażyny. Tam podziwialiśmy przepiękne, stare zabytkowe kamienice, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Po drodze minęlismy Kuźniczki, również wyjątkowe miejsce. Pomimo deszczowej pogody przeszliśmy obok  szkoły im. Pestalozziego, szwajcarskiego pedagoga, twórcy nauczania początkowego. Budynek szkoły jest atrakcyjny, duży i jest przykładem przenikania się motywów zaczerpniętych z tradycji architektonicznych oraz propagowanego w Gdańsku przez Kiesslinga modernizmu. Najsłynniejszym absolwentem szkoły był Gunter Grass.
Na placu Wybickiego zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na ławeczce noblisty Grassa. Na ławeczce tej początkowo siedział jedynie Oskar Matzerath – główny bohater ,,Blaszanego Bębenka”
Po śmierci Grassa w 2015 r. do Oskara dołączono także postać autora, naturalnej wielkości. Co ciekawe powstała ona również z figurką Oskara. Naprzeciwko ławeczki jest fontanna z figurką małej dziewczynki. To postać Tulii Pokriefke, która także pojawia się w książce Grassa.
Nasz spacer przepięknymi uliczkami  dolnowrzeszczańskimi był bardzo ciekawy i atrakcyjny pod względem turystycznym. Byliśmy nawet na ulicy Wajdeloty, gdzie był nagrywany teledysk do piosenki Pauliny Przybysz ,, Chodź tu”
Po różnych atrakcjach jak zawsze zagościliśmy w kawiarni na przepyszne Pancakesy – puszyste placuszki amerykańskie z syropem klonowym.
Pomimo niezbyt sprzyjającej aury nasza kolejna wycieczka SKKT została zaliczona do bardzo udanych. Mieliśmy dużo przemyśleń i refleksji.
Już niebawem świąteczne spotkanie SKKT, gdzie pojedziemy do Oliwy na spacer po Parku Oliwskim w świątecznej odsłonie, a potem na Targ Węglowy  na Długą…Może spotkamy Mikołaja?
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!
Poczujmy ten wyjątkowy, świąteczny klimat

[galeria]

Z pozdrowieniami
Ania Klimek i Marzena Gołuńska (06.12.2017)